Start

O stronie

Polacy i Czesi słabo się znają. Bliskość języka, wspólne dzieje, niezła wymiana handlowa tworzą złudzenie, że wiemy o sobie wiele, a współpracujemy rzadko bo jakież możemy mieć wspólne interesy? Temu stereotypowi w równej mierze hołdują zwyczajni Polacy i Czesi, jak przeważająca część polityków, dziennikarzy i ekspertów zajmujących się polityką międzynarodową.

Twórcy tej strony uważają, że Polska i Czechy mogą mieć wspólne interesy, tylko czasem obie strony muszą zauważyć, że mówią prozą. Kryzys Unii Europejskiej jest okazją do nowego zdefiniowania stanowiska naszych krajów w Europie. Czasem te polskie i czeskie interesy w UE mogą mieć wiele wspólnego, czasem mogą być sprzeczne, ale najwyższa pora, by w polityce europejskiej zacząć uwzględniać stanowisko sąsiada.

Wierzymy, że warto publikować polskie i czeskie analizy i opinie na temat polityki, zwłaszcza polityki europejskiej, że warto o nich dyskutować, bo tylko wtedy jest szansa na przełamanie stereotypów i bardziej twórcze określanie miejsca Polski i Czech w UE. Temu ma służyć nasza strona.

 ***

Strona powstała w 2012 r. jako element projektu „Stworzenie forum współpracy polskich i czeskich ekspertów z obywatelskich instytucji tworzenia polityki europejskiej” - wspólnego przedsięwzięcia Ośrodka Myśli Politycznej z Krakowa (www.omp.org.pl / www.usa-ue.pl / www.sporyokapitalizm.pl) i czołowego czeskiego think-tanku: Centrum pro studium demokracie a kultury z Brna (www.cdk.cz / www.revuepolitika.cz). W 2012 r. realizowany był program „Wartości w polityce i społeczeństwie. Podstawowe pojęcia polityki w polskiej i czeskiej perspektywie“, wsparty przez Forum Czesko-Polskie. W 2011 r. OMP i CDK zorganizowały natomiast projekt „Sympozium: Unia Europejska, euro i ekonomiczny kryzys: wspólne interesy Polski i Czech w kontekście polskiej prezydencji w UE“. Prezentowane na stronie teksty są merytorycznym owocem tych przedsięwzięć. Zostały one także wydane w książkach „Bezpłodny sojusz. Polska i Czechy w Unii Europejskiej“ i „Kryzys Unii Europejskiej. Polska i czeska perspektywa“.

W 2013 r. OMP i CDK zorganizowały kolejny wspólny projekt: „Polska i Republika Czeska – dlaczego nie uczymy się od siebie? Stworzenie dróg wykorzystania doświadczeń kraju sąsiedniego w zakresie rozwiązywania problemów polityk publicznych”, współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskie: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich. Jego wyniki także tu prezentujemy.

 

***

Projekt „Stworzenie forum współpracy polskich i czeskich ekspertów z obywatelskich instytucji tworzenia polityki europejskiej” jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum polsko-czeskie: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich – 2012”.

 

 

 

Dodatkowe informacje