Start

O stronie

Polacy i Czesi słabo się znają. Bliskość języka, wspólne dzieje, niezła wymiana handlowa tworzą złudzenie, że wiemy o sobie wiele, a współpracujemy rzadko bo jakież możemy mieć wspólne interesy? Temu stereotypowi w równej mierze hołdują zwyczajni Polacy i Czesi, jak przeważająca część polityków, dziennikarzy i ekspertów zajmujących się polityką międzynarodową.

Twórcy tej strony uważają, że Polska i Czechy mogą mieć wspólne interesy, tylko czasem obie strony muszą zauważyć, że mówią prozą. Kryzys Unii Europejskiej jest okazją do nowego zdefiniowania stanowiska naszych krajów w Europie. Czasem te polskie i czeskie interesy w UE mogą mieć wiele wspólnego, czasem mogą być sprzeczne, ale najwyższa pora, by w polityce europejskiej zacząć uwzględniać stanowisko sąsiada.

Wierzymy, że warto publikować polskie i czeskie analizy i opinie na temat polityki, zwłaszcza polityki europejskiej, że warto o nich dyskutować, bo tylko wtedy jest szansa na przełamanie stereotypów i bardziej twórcze określanie miejsca Polski i Czech w UE. Temu ma służyć nasza strona.

 

 

 

Dodatkowe informacje